Kalecik Kalesi

Tahmini okuma süresi: 1 dakika

KALECİK KALESİ(AĞASAR KALESİ)

Üst

(Mesut YILMAZ)

Kalecik Kalesi, Trabzon Şalpazarı ilçesine bağlı Kalecik mahallesinde yer almaktadır. Kale ilçe merkezine hâkim bir tepede üzerinde kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Kale bu bakımdan oldukça stratejik bir konumda yer almaktadır. Kale bir “Geç Bizans” yapısı olarak kaydedilmiştir.

Kale zaman içerisinde tahribe uğrasa da günümüze üç duvarı ulaşabilmiştir. Kalenin kuzeyde yer alan duvar kalıntısı 4 m’dir. Bu duvar kalıntısının üzerinden 6 adet hatıl izi (duvar delikleri) görülür. Bu bölümün bir kule yapısı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Yapı buradan güneye, yamaca doğru uzamaktadır. Giriş yerinin alt kesimdeki (batı) duvarın ortasında olduğu anlaşılmaktadır. Kale yapısının kapladığı alan yaklaşık 40 x 40 m büyüklüğündedir. Böyle bir kalenin yörede kontrolü sağlayan bir karakol işlevine sahip olabileceği düşünülmelidir. Kalecik Kalesi, 19.11.1997 tarihli koruma kurulu kararıyla “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillenmiştir.

Ayrıca bölgede yer alan diğer kaleler (Şahmelik ve Kuş Kalesi) için Sinan Kılıç’ın Ağasar Vadisi ve çevresindeki arkeolojik kalıntılar isimli makalesine bakılabilir.

 

FOTOĞRAFLAR

Üst

Bu Yazı Yardımcı Oldu mu?
Beğenme 0
Görüntülenme: 425
TOP