Yıldırım Kemal

Tahmini okuma süresi: 1 dakika

“İzmir’in kahraman ve şehit çocuğu Yıldırım Kemal İzmir’in işgal edilmesi üzerine babasından aldığı tabancasıyla, nişanlısını da geride bırakarak Manisa’ya gitmiş ve Kuva-yi Milliye’ye katılmıştır. Düşmanla ilk çarpışmasını Manisa dağlarında yapmıştır. Balıkesir ve Bursa cephelerinde çarpışmış olan bu gözü pek ve atılgan genç daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Mustafa Kemal Paşanın kuvvetlerine katılmıştır. 57. Tümenin içerisinde Denizli, Çal, Çivril, Afyon bölgesinde sonra Sakarya muharebesinde savaşmıştır. Çabuk ve gözü pek olduğundan arkadaşları “Yıldırım Kemal” adını taktılar. O artık Yıldırım Kemal’di. Sakarya Muharebesinden sonra yorgun ve zayıf olduğu için doktorlar onu Konya hastanesine gönderdiler. Bir süre kaldıktan sonra taburcu edilmek istedi, doktorlar izin vermedi.Sonunda hastaneden kaçtı. Fahrettin Paşa anlatır “zayıf ve hasta olduğu için hastaneye gönderdiğimiz genç teğmen Yıldırım Kemal ansızın karşıma çıkıverdi.”taarruz haberini alır almaz trene atladım geldim” dedi. Bu İzmir’li çocuğu takdirle karşıladım ve Muhafız Süvari bölüğünde vazife söyledim. O ise “Kılıcımı sallayarak İzmir’e en önde girmek isterim, beni en ileri bir alaya göndermenizi rica ederim” dedi. 2. Alaya gönderildi. Sonra elim bir haber bu vatan yavrusunun Küçükköy istasyonuna hücum ederken şehit düştüğünü bize bildirdi. İzmir’e girdiğimiz zaman bu şanlı şehidin babasının oğlunu sorduğunu hiç unutamam.”

Şanlı ordu İzmir’e girerken ak saçlı bir ihtiyar elinde tuttuğu küçük bir fotoğrafla subaylara yaklaşarak “Oğlumu gördünüz mü, Kemali’mi gördünüz mü?” diye soruyordu. Kimse bu bahtsız babaya acı haberi vermek istememişti.Sonunda bir Atlı eri (Süvari) tok bir sesle “Baba, ne soruyorsun biz hepimiz yıldırımız, biz hepimiz Kemal’iz onun yerine bizi kucaklasana!!” diye seslendi… Aslan Tufan Yazman “Türk Süvarileri” kitabından. İzmir’in kahraman çocukları, Yıldırım Kemallerin aziz ruhları şad olsun.

Fahrettin Altay Yıldırım Kemal için “Uşak’a yakın Küçükköy İstasyonu’na “Yıldırım Kemal İstasyonu” adını verdik. Değerbilir milletimiz bu istasyona onun adını vermekle vatansever ve kahraman subayımızın adını yaşatarak, hem babasını teselli ettik, hem de biz teselli bulduk” der.

Eski ismiyle Küçükköy Tren istasyonu, bugün Yıldırım Kemal Tren istasyonu yanında, Yıldırım Kemal ve silah arkadaşları adına 1966 yılında yapılmış şehitlik vardır.

 

Bu Yazı Yardımcı Oldu mu?
Beğenme 0
Görüntülenme: 91
TOP